Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) , önceden (1912–2001) Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu160'tan fazla ülkenin ulusal derneklerinin atletizm organizasyonu. 1912'de Stockholm'de Uluslararası Amatör Atletizm Birliği olarak kuruldu. 1936'da IAAF, 1921'de kurulan Fédération Sportive Féminine International'dan kadınların uluslararası atletizm yarışmasının yönetmeliğini devraldı. IAAF'ın ana hedefleri üyeler arasında dostane işbirliği tesis etmek; ırksal, dini veya siyasi gerekçelerle uluslararası toplantılara katılım engellerini ortadan kaldırmak; ve rekabeti düzenleyen kuralları ve düzenlemeleri derleyin. IAAF, atletizm yarışmalarındaki tüm resmi dünya rekorlarını onaylayan organdır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından tanınmaktadır ve üyelerin ücretleri, yayın satışları ve şampiyonaların promosyonu ile finanse edilmektedir.Uluslararası atletizm yarışmalarında profesyonelliğe doğru bir kayma nedeniyle, organizasyon 2001 yılında adını Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği olarak değiştirdi. Başlangıçta Stockholm (1912-46) ve Londra'da (1946-93) bulunan merkez şimdi Monako'da.
Quiz Everything Track and Field Quiz Hangi İngiliz sporcu dört Olimpiyat madalyası kazandı ve orta mesafeli koşuda sekiz dünya rekoru kırdı ve daha sonra hem Avam Kamarası hem de Lordlar Kamarasında görev yaptı?Erkekler Dünya Atletizm Şampiyonası
Erkekler Dünya Atletizm Şampiyonası sonuçları tabloda verilmiştir.
Dünya Atletizm Şampiyonası - erkekler100 m | 200 m | 400 m | 800 m | |
---|---|---|---|---|
1983 | Carl Lewis (ABD) | Calvin Smith (ABD) | Bert Cameron (Jam.) | Willi Wülbeck (W.Ger.) |
1987 | Carl Lewis (ABD) | Calvin Smith (ABD) | Thomas Schöenlebe (E.Ger.) | William Konchellah (Kenya) |
1991 | Carl Lewis (ABD) | Michael Johnson (ABD) | Antonio Pettigrew (ABD) | William Konchellah (Kenya) |
1993 | Linford Christie (Gr.Brit.) | Frank Fredericks (Namib.) | Michael Johnson (ABD) | Paul Ruto (Kenya) |
1995 | Donovan Bailey (Can.) | Michael Johnson (ABD) | Michael Johnson (ABD) | Wilson Kipketer (Den.) |
1997 | Maurice Greene (ABD) | Ato Boldon (Trin./Tob.) | Michael Johnson (ABD) | Wilson Kipketer (Den.) |
1999 | Maurice Greene (ABD) | Maurice Greene (ABD) | Michael Johnson (ABD) | Wilson Kipketer (Den.) |
2001 | Maurice Greene (ABD) | Kostadínos Kederis (Yunanistan) | Avard Moncur (Bah.) | André Bucher (Switz.) |
2003 | Kim Collins (Kitts / N.) | John Capel (ABD) | Tyree Washington (ABD) | Djabir Saïd-Guerni (Alg.) |
2005 | Justin Gatlin (ABD) | Justin Gatlin (ABD) | Jeremy Wariner (ABD) | Rashid Ramzi (Bahreyn) |
2007 | Tyson Gay (ABD) | Tyson Gay (ABD) | Jeremy Wariner (ABD) | Alfred Kirwa Yego (Kenya) |
2009 | Usain Bolt (Reçel.) | Usain Bolt (Reçel.) | LaShawn Merritt (ABD) | Mbulaeni Mulaudzi (S.Af.) |
2011 | Yohan Blake (Jam.) | Usain Bolt (Reçel.) | Kirani James (Grenada) | David Lekuta Rudisha (Kenya) |
2013 | Usain Bolt (Reçel.) | Usain Bolt (Reçel.) | LaShawn Merritt (ABD) | Mohamed Aman (Eth.) |
2015 | Usain Bolt (Reçel.) | Usain Bolt (Reçel.) | Wayde van Niekerk (S.Af.) | David Lekuta Rudisha (Kenya) |
2017 | Justin Gatlin (ABD) | Ramil Guliyev (Tür.) | Wayde van Niekerk (S.Af.) | Pierre-Ambroise Bosse (Fransa) |
1.500 m | 5.000 m | 10.000 m | engelli | |
1983 | Steve Cram (Gr.Brit.) | Eamonn Coghlan (Ire.) | Alberto Cova (İtalya) | Patriz Ilg (W.Ger.) |
1987 | Abdi Bile (Som.) | Saïd Aouita (Mor.) | Paul Kipkoech (Kenya) | Francesco Panetta (İtalya) |
1991 | Noureddine Morceli (Alg.) | Yobes Ondieki (Kenya) | Moses Tanui (Kenya) | Moses Kiptanui (Kenya) |
1993 | Noureddine Morceli (Alg.) | Ismael Kirui (Kenya) | Haile Gebrselassie (Eth.) | Moses Kiptanui (Kenya) |
1995 | Noureddine Morceli (Alg.) | Ismael Kirui (Kenya) | Haile Gebrselassie (Eth.) | Moses Kiptanui (Kenya) |
1997 | Hicham El Guerrouj (Mor.) | Daniel Komen (Kenya) | Haile Gebrselassie (Eth.) | Wilson Boit Kipketer (Kenya) |
1999 | Hicham El Guerrouj (Mor.) | Salah Hissou (Mor.) | Haile Gebrselassie (Eth.) | Christopher Koskei (Kenya) |
2001 | Hicham El Guerrouj (Mor.) | Richard Limuzin (Kenya) | Charles Kamathi (Kenya) | Reuben Kosgei (Kenya) |
2003 | Hicham El Guerrouj (Mor.) | Eliud Kipchoge (Kenya) | Kenenisa Bekele (Eth.) | Saif Saaeed Shaheen (Katar) |
2005 | Rashid Ramzi (Bahreyn) | Benjamin Limuzin (Kenya) | Kenenisa Bekele (Eth.) | Saif Saaeed Shaheen (Katar) |
2007 | Bernard Lagat (ABD) | Bernard Lagat (ABD) | Kenenisa Bekele (Eth.) | Brimin Kipruto (Kenya) |
2009 | Yusuf Saad Kamel (Bahreyn) | Kenenisa Bekele (Eth.) | Kenenisa Bekele (Eth.) | Ezekiel Kemboi (Kenya) |
2011 | Asbel Kiprop (Kenya) | Mohamed Farah (İngiltere İngilizcesi) | Ibrahim Jeilan (Eth.) | Ezekiel Kemboi (Kenya) |
2013 | Asbel Kiprop (Kenya) | Mohamed Farah (İngiltere İngilizcesi) | Mohamed Farah (İngiltere İngilizcesi) | Ezekiel Kemboi (Kenya) |
2015 | Asbel Kiprop (Kenya) | Mohamed Farah (İngiltere İngilizcesi) | Mohamed Farah (İngiltere İngilizcesi) | Ezekiel Kemboi (Kenya) |
2017 | Elijah Motonei Manangoi (Kenya) | Muktar Edris (Et.) | Mohamed Farah (İngiltere İngilizcesi) | Conseslus Kipruto (Kenya) |
110 m engelli | 400 m engelli | maraton | 20 km yürüyüş | |
1983 | Gregory Foster (ABD) | Edwin Moses (ABD) | Robert de Castella (Austl.) | Ernesto Canto (Mex.) |
1987 | Gregory Foster (ABD) | Edwin Moses (ABD) | Douglas Wakiihuri (Kenya) | Maurizio Damilano (İtalya) |
1991 | Gregory Foster (ABD) | Samuel Matete (Zamb.) | Taniguchi Hiromi (Japonya) | Maurizio Damilano (İtalya) |
1993 | Colin Jackson (Gr.Brit.) | Kevin Young (ABD) | Mark Plaatjes (ABD) | Valentí Massana (İspanya) |
1995 | Allen Johnson (ABD) | Derrick Adkins (ABD) | Martín Fiz (İspanya) | Michele Didoni (İtalya) |
1997 | Allen Johnson (ABD) | Stéphane Diagana (Fransa) | Abel Antón (İspanya) | Daniel García (Mex.) |
1999 | Colin Jackson (Gr.Brit.) | Fabrizio Mori (İtalya) | Abel Antón (İspanya) | Ilya Markov (Rusya) |
2001 | Allen Johnson (ABD) | Felix Sánchez (Dom Rep.) | Gezahegne Abera (Eth.) | Roman Rasskazov (Rusya) |
2003 | Allen Johnson (ABD) | Felix Sánchez (Dom Rep.) | Jaouad Gharib (Mor.) | Jefferson Pérez (Ekvador.) |
2005 | Ladji Doucouré (Fransa) | Bershawn Jackson (ABD) | Jaouad Gharib (Mor.) | Jefferson Pérez (Ekvador.) |
2007 | Liu Xiang (Çin) | Kerron Clement (ABD) | Luke Kibet (Kenya) | Jefferson Pérez (Ekvador.) |
2009 | Ryan Brathwaite (Barb.) | Kerron Clement (ABD) | Abel Kirui (Kenya) | Valeriy Borchin (Rusya) |
2011 | Jason Richardson (ABD) | David Greene (Gr.Brit.) | Abel Kirui (Kenya) | Valeriy Borchin (Rusya) |
2013 | David Oliver (ABD) | Jehue Gordon (Trin./Tob.) | Stephen Kiprotich (Ugan.) | Aleksandr Ivanov (Rusya) |
2015 | Sergey Shubenkov (Rusya) | Nicholas Bett (Kenya) | Ghirmay Ghebreslassie (Eritre) | Miguel Ángel López (İspanya) |
2017 | Omar McLeod (Reçel.) | Karsten Warholm (Nor.) | Geoffrey Kipkorir Kirui (Kenya) | Eider Arévalo (Kolomb.) |
50 km yürüyüş | 4 × 100-m bayrak | 4 × 400 m bayrak | Yüksek atlayış | |
1983 | Ronald Weigel (E.Ger.) | Amerika Birleşik Devletleri | SSCB | Gennadiy Avdeyenko (SSCB) |
1987 | Hartwig Gauder (E.Ger.) | Amerika Birleşik Devletleri | Amerika Birleşik Devletleri | Patrik Sjöberg (İsveç.) |
1991 | Aleksandr Potashov (SSCB) | Amerika Birleşik Devletleri | Büyük Britanya | Charles Austin (ABD) |
1993 | Jesús Ángel Garcia (İspanya) | Amerika Birleşik Devletleri | Amerika Birleşik Devletleri | Javier Sotomayor (Küba) |
1995 | Valentin Kononen (Fin.) | Kanada | Amerika Birleşik Devletleri | Troy Kemp (Bah.) |
1997 | Robert Korzeniowski (Pol.) | Kanada | Amerika Birleşik Devletleri | Javier Sotomayor (Küba) |
1999 | Ivano Brugnetti (İtalya) | Amerika Birleşik Devletleri | Amerika Birleşik Devletleri | Vyacheslav Voronin (Rusya) |
2001 | Robert Korzeniowski (Pol.) | Güney Afrika | Amerika Birleşik Devletleri | Martin Buss (Ger.) |
2003 | Robert Korzeniowski (Pol.) | Amerika Birleşik Devletleri | Fransa | Jacques Freitag (S.Af.) |
2005 | Sergey Kirdyapkin (Rusya) | Fransa | Amerika Birleşik Devletleri | Yuriy Krymarenko (Ukr.) |
2007 | Nathan Deakes (Avusturya) | Amerika Birleşik Devletleri | Amerika Birleşik Devletleri | Donald Thomas (Bah.) |
2009 | Sergey Kirdyapkin (Rusya) | Jamaika | Amerika Birleşik Devletleri | Yaroslav Rybakov (Rusya) |
2011 | Sergey Bakulin (Rusya) | Jamaika | Amerika Birleşik Devletleri | Jessee Williams (ABD) |
2013 | Robert Heffernan (Ire.) | Jamaika | Amerika Birleşik Devletleri | Bohdan Bondarenko (Ukr.) |
2015 | Matej Tóth (Slvk.) | Jamaika | Amerika Birleşik Devletleri | Derek Drouin (Can.) |
2017 | Yohann Diniz (Fransa) | Büyük Britanya | Trinidad ve Tobago | Mutaz Essa Barshim (Katar) |
sırıkla atlama | uzun atlama | üçlü atlama | gülle atma | |
1983 | Sergey Bubka (SSCB) | Carl Lewis (ABD) | Zdzislaw Hoffmann (Pol.) | Edward Sarul (Pol.) |
1987 | Sergey Bubka (SSCB) | Carl Lewis (ABD) | Khristo Markov (Bulg.) | Werner Günthör (İsviçre.) |
1991 | Sergey Bubka (SSCB) | Michael Powell (ABD) | Kenny Harrison (ABD) | Werner Günthör (İsviçre.) |
1993 | Sergey Bubka (Ukr.) | Michael Powell (ABD) | Michael Conley (ABD) | Werner Günthör (İsviçre.) |
1995 | Sergey Bubka (Ukr.) | Iván Pedroso (Küba) | Jonathan Edwards (Gr.Brit.) | John Godina (ABD) |
1997 | Sergey Bubka (Ukr.) | Iván Pedroso (Küba) | Yoelbi Quesada (Küba) | John Godina (ABD) |
1999 | Maksim Tarasov (Rusya) | Iván Pedroso (Küba) | Charles Michael Friedek (Almanya) | Cottrell J. Hunter (ABD) |
2001 | Dmitri Markov (Avusturya) | Iván Pedroso (Küba) | Jonathan Edwards (Gr.Brit.) | John Godina (ABD) |
2003 | Giuseppe Gibilisco (İtalya) | Dwight Phillips (ABD) | Christian Olsson (İsveç.) | Andrei Mikhnevich (Bela.) |
2005 | Rens Blom (Neth.) | Dwight Phillips (ABD) | Wayne Davis (ABD) | Adam Nelson (ABD) |
2007 | Brad Walker (ABD) | Irving Saladino (Pan.) | Nelson Évora (Liman) | Reese Hoffa (ABD) |
2009 | Steven Hooker (Avusturya) | Dwight Phillips (ABD) | Phillips Idowu (Gr.Brit.) | Christian Cantwell (ABD) |
2011 | Pawel Wojciechowski (Pol.) | Dwight Phillips (ABD) | Christian Taylor (ABD) | David Storl (Almanya) |
2013 | Raphael Holzdeppe (Ger.) | Aleksandr Menkov (Rusya) | Teddy Tamgho (Fransa) | David Storl (Almanya) |
2015 | Shawnacy Barber (Can.) | Greg Rutherford (Gr.Brit.) | Christian Taylor (ABD) | Joe Kovacs (ABD) |
2017 | Sam Kendricks (ABD) | Luvo Manyonga (S.Afr.) | Christian Taylor (ABD) | Tomas Walsh (Yeni Zelanda) |
disk atma | çekiç fırlatma | cirit atma | dekatlon | |
1983 | Imrich Bugár (Çekçe) | Sergey Litvinov (SSCB) | Detlef Michel (E.Ger.) | Donald Thompson (Gr.Brit.) |
1987 | Jürgen Schult (E.Ger.) | Sergey Litvinov (SSCB) | Seppo Räty (Bitiş) | Torsten Voss (E.Ger.) |
1991 | Lars Riedel (Almanca) | Yuriy Sedykh (SSCB) | Kimmo Kinnunen (Fin.) | Daniel O'Brien (ABD) |
1993 | Lars Riedel (Almanca) | Andrey Abduvaliyev (Tacik.) | Jan Zelezný (Cz.Rep.) | Daniel O'Brien (ABD) |
1995 | Lars Riedel (Almanca) | Andrey Abduvaliyev (Tacik.) | Jan Zelezný (Cz.Rep.) | Daniel O'Brien (ABD) |
1997 | Lars Riedel (Almanca) | Heinz Weis (Almanya) | Marius Corbett (S.Af.) | Tomáš Dvorák (Cz.Rep.) |
1999 | Anthony Washington (ABD) | Karsten Kobs (Ger.) | Aki Parviainen (Fin.) | Tomáš Dvorák (Cz.Rep.) |
2001 | Lars Riedel (Almanca) | Szymon Ziólkowski (Pol.) | Jan Zelezný (Cz.Rep.) | Tomáš Dvorák (Cz.Rep.) |
2003 | Virgilijus Alekna (Lit.) | Ivan Tikhon (Bela.) | Sergey Makarov (Rusya) | Thomas Pappas (ABD) |
2005 | Virgilijus Alekna (Lit.) | Ivan Tikhon (Bela.) | Andrus Värnik (Tah.) | Bryan Clay (ABD) |
2007 | Gerd Kanter (Tah.) | Ivan Tikhon (Bela.) | Tero Pitkämäki (Fin.) | Roma Šebrle (Cz.Rep.) |
2009 | Robert Harting (Ger.) | Primož Kozmus (Slov.) | Andreas Thorkildsen (Nor.) | Trey Hardee (ABD) |
2011 | Robert Harting (Ger.) | Murofushi Koji (Japonya) | Matthias de Zordo (Ger.) | Trey Hardee (ABD) |
2013 | Robert Harting (Ger.) | Paweł Fajdek (Pol.) | Vítezslav Veselý (Cz.Rep.) | Ashton Eaton (ABD) |
2015 | Piotr Malachowski (Pol.) | Paweł Fajdek (Pol.) | Julius Yego (Kenya) | Ashton Eaton (ABD) |
2017 | Andrius Gudžius (Lith.) | Paweł Fajdek (Pol.) | Johannes Vetter (Almanca) | Kevin Mayer (Fransa) |
Kadınlar Dünya Atletizm Şampiyonası
Kadınlar Dünya Atletizm Şampiyonalarının sonuçları tabloda verilmiştir.
Dünya Atletizm Şampiyonası - kadınlar100 m | 200 m | 400 m | 800 m | |
---|---|---|---|---|
1983 | Marlies Göhr (Örn.) | Marita Koch (E.Ger.) | Jarmila Kratochvílová (Çek.) | Jarmila Kratochvílová (Çek.) |
1987 | Silke Gladisch (E.Ger.) | Silke Gladisch (E.Ger.) | Olga Bryzgina (SSCB) | Sigrun Wodars (E.Ger.) |
1991 | Katrin Krabbe (Almanca) | Katrin Krabbe (Almanca) | Marie-José Pérec (Fransa) | Liliya Nurutdinova (SSCB) |
1993 | Gail Devers (ABD) | Merlene Ottey (Reçel.) | Jearl Miles (ABD) | Maria Mutola (Mozam.) |
1995 | Gwen Torrence (ABD) | Merlene Ottey (Reçel.) | Marie-José Pérec (Fransa) | Ana Quirot (Küba) |
1997 | Marion Jones (ABD) | Zhanna Pintusevich (Ukr.) | Catherine Freeman (Avusturya) | Ana Quirot (Küba) |
1999 | Marion Jones (ABD) | Inger Miller (ABD) | Catherine Freeman (Avusturya) | Ludmila Formanová (Cz.Rep.) |
2001 | Zhanna Pintusevich-Blok (Ukr.) | Deborah Ferguson (Bah.) | Amy Mbacké Thiam (Seneg.) | Maria Mutola (Mozam.) |
2003 | Torri Edwards (ABD) | Anastasiya Kapachinskaya (Rusya) | Ana Guevara (Mex.) | Maria Mutola (Mozam.) |
2005 | Lauryn Williams (ABD) | Allyson Felix (ABD) | Tonique Williams-Darling (Bah.) | Zulia Calatayud (Küba) |
2007 | Veronica Campbell (Jam.) | Allyson Felix (ABD) | Christine Ohuruogu (Gr.Brit.) | Janeth Jepkosgei (Kenya) |
2009 | Shelly-Ann Fraser (Jam.) | Allyson Felix (ABD) | Sanya Richards (ABD) | Caster Semenya (S.Af.) |
2011 | Carmelita Jeter (ABD) | Veronica Campbell-Brown (Jam.) | Amantle Montsho (Botlar.) | Mariya Savinova (Rusya) |
2013 | Shelly-Ann Fraser-Pryce (Reçel.) | Shelly-Ann Fraser-Pryce (Reçel.) | Christine Ohuruogu (Gr.Brit.) | Eunice Sum (Kenya) |
2015 | Shelly-Ann Fraser-Pryce (Reçel.) | Dafne Schippers (Neth.) | Allyson Felix (ABD) | Marina Arzamasova (Bela.) |
2017 | Tori Bowie (ABD) | Dafne Schippers (Neth.) | Phyllis Francis (ABD) | Caster Semenya (S.Afr.) |
1.500 m | 3.000 m | 5.000 m | 10.000 m | |
1983 | Mary Decker (ABD) | Mary Decker (ABD) | - | - |
1987 | Tatyana Samolenko (SSCB) | Tatyana Samolenko (SSCB) | - | Ingrid Kristiansen (Nor.) |
1991 | Hassiba Boulmerka (Alg.) | Tatyana Samolenko-Dorovskikh (SSCB) | - | Liz McColgan (Gr.Brit.) |
1993 | Liu Dong (Çin) | Qu Yunxia (Çin) | - | Wang Junxia (Çin) |
1995 | Hassiba Boulmerka (Alg.) | - | Sonia O'Sullivan (Evet.) | Fernanda Ribeiro (Liman) |
1997 | Carla Sacramento (Liman.) | - | Gabriela Szabo (Rom.) | Sally Barsosio (Kenya) |
1999 | Svetlana Masterkova (Rusya) | - | Gabriela Szabo (Rom.) | Gete Wami (Eth.) |
2001 | Gabriela Szabo (Rom.) | - | Olga Yegorova (Rusya) | Derartu Tulu (Et.) |
2003 | Tatyana Tomashova (Rusya) | - | Tirunesh Dibaba (Eth.) | Berhane Adere (Et.) |
2005 | Tatyana Tomashova (Rusya) | - | Tirunesh Dibaba (Eth.) | Tirunesh Dibaba (Eth.) |
2007 | Maryam Yusuf Jamal (Bahreyn) | - | Meseret Defar (Eth.) | Tirunesh Dibaba (Eth.) |
2009 | Maryam Yusuf Jamal (Bahreyn) | - | Vivian Cheruiyot (Kenya) | Linet Chepkwemoi Masai (Kenya) |
2011 | Jennifer Simpson (ABD) | - | Vivian Cheruiyot (Kenya) | Vivian Cheruiyot (Kenya) |
2013 | Abeba Aregawi (İsveç.) | - | Meseret Defar (Eth.) | Tirunesh Dibaba (Eth.) |
2015 | Genzebe Dibaba (Eth.) | - | Almaz Ayana (Eth.) | Vivian Cheruiyot (Kenya) |
2017 | İnanç Chepngetich Kipyegon (Kenya) | - | Hellen Onsando Obiri (Kenya) | Almaz Ayana (Eth.) |
engelli | 100 m engelli | 400 m engelli | maraton | |
1983 | - | Bettine Jahn (E.Ger.) | Ekaterina Fesenko (SSCB) | Grete Waitz (Nor.) |
1987 | - | Ginka Zagorcheva (Bulg.) | Sabine Busch (E.Ger.) | Rosa Mota (Liman) |
1991 | - | Ludmila Narozhilenko (SSCB) | Tatyana Ledovskaya (SSCB) | Wanda Panfil (Pol.) |
1993 | - | Gail Devers (ABD) | Sally Gunnell (Gr.Brit.) | Asari Junko (Japonya) |
1995 | - | Gail Devers (ABD) | Kimberley Batten (ABD) | Manuela Machado (Liman.) |
1997 | - | Ludmila Engquist (İsveççe) | Nezha Bidouane (Mor.) | Suzuki Hiromi (Japonya) |
1999 | - | Gail Devers (ABD) | Daimí Pernía (Küba) | Jong Song-Ok (N.Kor.) |
2001 | - | Anjanette Kirkland (ABD) | Nezha Bidouane (Mor.) | Lidia Şimon (Rom.) |
2003 | - | Perdita Felicien (Can.) | Jana Pittman (Avustralya) | Catherine Ndereba (Kenya) |
2005 | Docus Inzikuru (Ugan.) | Michelle Perry (ABD) | Yuliya Pechonkina (Rusya) | Paula Radcliffe (Gr.Brit.) |
2007 | Yekaterina Volkova (Rusya) | Michelle Perry (ABD) | Jana Rawlinson (Avusturya) | Catherine Ndereba (Kenya) |
2009 | Marta Domínguez (İspanya) | Brigitte Foster-Hylton (Jam.) | Melaine Walker (Reçel.) | Bai Xue (Çin) |
2011 | Yuliya Zaripova (Rusya) | Sally Pearson (Avusturya) | Lashinda Demus (ABD) | Edna Kiplagat (Kenya) |
2013 | Milcah Cheywa (Kenya) | Brianna Rollins (ABD) | Zuzana Hejnová (Cz.Rep.) | Edna Kiplagat (Kenya) |
2015 | Hyvin Jepkemoi (Kenya) | Danielle Williams (Jam.) | Zuzana Hejnová (Cz.Rep.) | Mare Dibaba (Eth.) |
2017 | Emma Coburn (ABD) | Sally Pearson (Avusturya) | Kori Carter (ABD) | Rose Chelimo (Bahreyn) |
10 km yürüyüş | 20 km yürüyüş | 4 × 100-m bayrak | 4 × 400 m bayrak | |
1983 | - | - | Doğu Almanya | Doğu Almanya |
1987 | Irina Strakhova (SSCB) | - | Amerika Birleşik Devletleri | Doğu Almanya |
1991 | Alevtina Ivanova (SSCB) | - | Jamaika | SSCB |
1993 | Sari Essayah (Fin.) | - | Rusya | Amerika Birleşik Devletleri |
1995 | Irina Stankina (Rusya) | - | Amerika Birleşik Devletleri | Amerika Birleşik Devletleri |
1997 | Anna Sidoti (İtalya) | - | Amerika Birleşik Devletleri | Almanya |
1999 | - | Liu Hongyu (Çin) | Bahamalar | Rusya |
2001 | - | Olimpiada Ivanova (Rusya) | Almanya | Jamaika |
2003 | - | Yelena Nikolayeva (Rusya) | Fransa | Amerika Birleşik Devletleri |
2005 | - | Olimpiada Ivanova (Rusya) | Amerika Birleşik Devletleri | Rusya |
2007 | - | Olga Kaniskina (Rusya) | Amerika Birleşik Devletleri | Amerika Birleşik Devletleri |
2009 | - | Olga Kaniskina (Rusya) | Jamaika | Amerika Birleşik Devletleri |
2011 | - | Olga Kaniskina (Rusya) | Amerika Birleşik Devletleri | Amerika Birleşik Devletleri |
2013 | - | Yelena Lashmanova (Rusya) | Jamaika | Rusya |
2015 | - | Liu Hong (Çin) | Jamaika | Jamaika |
2017 | - | Yang Jiayu (Çin) | Amerika Birleşik Devletleri | Amerika Birleşik Devletleri |
Yüksek atlayış | sırıkla atlama | uzun atlama | üçlü atlama | |
1983 | Tamara Bykova (SSCB) | - | Heike Daute (E.Ger.) | - |
1987 | Stefka Kostadinova (Bulg.) | - | Jacqueline Joyner-Kersee (ABD) | - |
1991 | Heike Henkel (Ger.) | - | Jacqueline Joyner-Kersee (ABD) | - |
1993 | Ioamnet Quintero (Küba) | - | Heike Daute-Drechsler (Almanca) | Anna Biryukova (Rusya) |
1995 | Stefka Kostadinova (Bul.) | - | Fiona May (İtalya) | Inessa Kravets (Ukr.) |
1997 | Hanne Haugland (Nor.) | - | Lyudmila Galkina (Rusya) | Šárka Kašpárková (Cz.Rep.) |
1999 | Inha Babakova (Ukr.) | Stacy Dragila (ABD) | Niurka Montalvo (İspanya) | Paraskeví Tsiamita (Yunanistan) |
2001 | Hestrie Cloete (S.Af.) | Stacy Dragila (ABD) | Fiona May (İtalya) | Tatyana Lebedeva (Rusya) |
2003 | Hestrie Cloete (S.Af.) | Svetlana Feofanova (Rusya) | Eunice Barber (Fransa) | Tatyana Lebedeva (Rusya) |
2005 | Kajsa Bergqvist (İsveç.) | Yelena Isinbayeva (Rusya) | Tianna Madison (ABD) | Trecia Smith (Reçel.) |
2007 | Blanka Vlašic (Cro.) | Yelena Isinbayeva (Rusya) | Tatyana Lebedeva (Rusya) | Yargelis Savigne (Küba) |
2009 | Blanka Vlašic (Cro.) | Anna Rogowska (Pol.) | Brittney Reese (ABD) | Yargelis Savigne (Küba) |
2011 | Anna Chicherova (Rusya) | Fabiana Murer (Brezilya) | Brittney Reese (ABD) | Olga Saladuha (Ukr.) |
2013 | Svetlana Shkolina (Rusya) | Elena Isinbaeva (Rusya) | Brittney Reese (ABD) | Caterine Ibargüen (Kolombiya) |
2015 | Mariya Kuchina (Rusya) | Yarisley Silva (Küba) | Tianna Bartoletta (ABD) | Caterine Ibargüen (Kolombiya) |
2017 | Mariya Lasitskene (Yetkili Tarafsız Sporcu) | Ekateríni Stefanídi (Yunanistan) | Brittney Reese (ABD) | Yulimar Rojas (Venez.) |
gülle atma | disk atma | çekiç fırlatma | cirit atma | |
1983 | Helena Fibingerová (Çek.) | Martina Opitz (E.Ger.) | - | Tiina Lillak (Fin.) |
1987 | Nataliya Lisovskaya (SSCB) | Martina Opitz-Hellmann (E.Ger.) | - | Fatima Whitbread (Gr.Brit.) |
1991 | Huang Zhihong (Çin) | Tsvetanka Khristova (Bulg.) | - | Xu Demei (Çin) |
1993 | Huang Zhihong (Çin) | Olga Burova (Rusya) | - | Trine Hattestad (Nor.) |
1995 | Astrid Kumbernuss (Almanya) | Ellina Zvereva (Bela.) | - | Nataliya Shikolenko (Bela.) |
1997 | Astrid Kumbernuss (Almanya) | Beatrice Faumuina (Yeni Zelanda) | - | Trine Hattestad (Nor.) |
1999 | Astrid Kumbernuss (Almanya) | Franka Dietzsch (Almanya) | Mihaela Melinte (Rom.) | Mirlea Manjani-Tzelili (Yunanistan) |
2001 | Yanina Korolchik (Bela.) | Ellina Zvereva (Bela.) | Yipsi Moreno (Küba) | Olisdeilys Menéndez (Küba) |
2003 | Svetlana Krivelyova (Rusya) | Iryna Yatchenko (Bela.) | Yipsi Moreno (Küba) | Miréla Manjani (Yunanistan) |
2005 | Nadzeya Ostapchuk (Bela.) | Franka Dietzsch (Almanya) | Olga Kuzenkova (Rusya) | Olisdeilys Menéndez (Küba) |
2007 | Valerie Vili (NZ) | Franka Dietzsch (Almanya) | Betty Heidler (Ger.) | Barbora Špotáková (Çek Cumhuriyeti) |
2009 | Valerie Vili (NZ) | Daniele Samuels (Avustralya) | Anita Włodarczyk (Pol.) | Stefanie Nerius (Almanya) |
2011 | Valerie Adams (Yeni Zelanda) | Li Yanfeng (Çin) | Tatyana Lysenko (Rusya) | Maria Abakumova (Rusya) |
2013 | Valerie Adams (Yeni Zelanda) | Sandra Perkovic (Cro.) | Tatyana Lysenko (Rusya) | Christina Obergföll (Ger.) |
2015 | Christina Schwanitz (Almanya) | Denia Caballero (Küba) | Anita Włodarczyk (Pol.) | Kathrina Molitor (Almanca) |
2017 | Gong Lijiao (Çin) | Sandra Perkovic (Hırvatistan) | Anita Włodarczyk (Pol.) | Barbora Špotáková (Çek Cumhuriyeti) |
heptatlon | ||||
1983 | Ramona Neubert (Örn.) | |||
1987 | Jacqueline Joyner-Kersee (ABD) | |||
1991 | Sabine Braun (Almanya) | |||
1993 | Jacqueline Joyner-Kersee (ABD) | |||
1995 | Ghada Shouaa (Suriye) | |||
1997 | Sabine Braun (Almanya) | |||
1999 | Eunice Barber (Fransa) | |||
2001 | Elena Prokhorova (Rusya) | |||
2003 | Carolina Klüft (İsveç.) | |||
2005 | Carolina Klüft (İsveç.) | |||
2007 | Carolina Klüft (İsveç.) | |||
2009 | Jessica Ennis (Gr.Brit.) | |||
2011 | Tatyana Chernova (Rusya) | |||
2013 | Ganna Melnichenko (Ukr.) | |||
2015 | Jessica Ennis-Hill (Gr.Brit.) | |||
2017 | Nafissatou Thiam (Belg.) |